تصفیه آب هیدروژن چیست و چه خصوصیاتی دارد
نوامبر 30, 2019
تصفیه آب شش ضلعی چیست و فواید آن چیست
نوامبر 30, 2019

آب اکسیژنه با نام معروف  هیدروژن پراکسید H2O2  علاوه بر بهبود زخم و جراحت ، که خاصیت ضد عفونی کنندگی و ضد میکروبی دارد شامل کاربردهای دیگری هم هست .

جالب است بدانید هیدروژن پراکسید با اینکه ماده ای کم هزینه و قابل دسترس میباشد ، کارایی و کاربرد زیادی دارد.

آب اکسیژنه چیست؟

هیدروژن پراکسید یا آب‌اکسیژنه (H۲O۲) یک اکسنده متداول است که به عنوان سفیدکننده استفاده می‌شود. هیدروژن پراکسید برای حذف مواد آلی و معدنی که موجب فاسد شدن آب استخر می‌شوند بکار میرود. هیدروژن پراکسید ساده‌ترین پراکسید است (پراکسیدها ترکیباتی هستند که دارای یک پیوند یگانه اکسیژن-اکسیژن هستند) منبع ویکی پدیا

درجه خلوص هیدروژن پراکسید : %65 – %50

نام های دیگر آب اکسیژنه : هیدروژن پر اکسید | پروکسید هیدروژن

کاربردهای آب اکسیژنه :

 • بهبود و تسکین گلو درد
 • دهان شویه ای مناسب
 • تمیز کردن مسواک
 • از بین برنده بوی بد پاها
 • کاربرد مقابله با آکنه
 • سفید کردن لباس ها
 • کاهش دهنده لکه های پوستی
 • روشن کنند ه موها
 • درمان قاچ پاها
 • تقویت سیستم ایمنی بدن
 • نظافت منزل
 • پاک کننده لکه های خون و قهوه

البته به یاد داشته باشید که این محصول را در ظرف های کدر نگهداری کنید چون نور و گرما باعث تجزیه هیدروژن پراکسید میشود و این ماده در صورت تجزیه شدن به آب و اکسیژن تبدیل میشود. این ماده را در محیطی خشک با تهویه خوب و دور از دسترس مواد اشتعال زا ذخیره کنید.

آب اکسیژنه را از کجا بخریم؟

محلول هیدروژن پراکسید در داروخانه ها فروخته میشود و 3% آن آب اکسیژنه است.

هیدروژن پراکسید یک اکسید کننده متداول است که به عنوان سفید کننده استفاده می شود.

هیدروژن پراکسید خالص یک مایع ناروانی است که کمی آبی رنگ می باشد. هیدروژن پراکسید که در داروخانه ها به اسم آب اکسیژنه رقیق می باشد محلولی از آب اکسیژنه و آب است که 3% آن آب اکسیژنه است. همانند آب بیرنگ و بی بو است و مزه تلخی دارد و کمی اسیدی است. همچنین اکسیدکننده ای قوی است.

خواص هیدروژن پراکسید برای پوست

یکی از موثر ترین روش ها برای درمان جوش و آکنه استفاده از هیدروژن پراکسید است. آب اکسیژنه تنها برای استعمال خاجی است . باید مراقب باشید که هنگام مصرف خوراکی هیدروژن پراکسید را نبلعید اینکار سلامت شما را به خطر می اندازد و باعث ایجاد سرگیجه ، تهوع ، استفراغ و … میشود.

درمان خانگی جرم گوش با هیدروژن پراکسید

پراکسید هیدروژن یکی از درمان های بسیار موثر برای گوش است. با توجه به اموال جوشان آن، پراکسید هیدروژن می تواند چرک گوش را از کانال گوش به راحتی از بین ببردمخلوط مساوی از هیدروژن پراکسید (3 درصد) و آب. با  قطره چکان به گوش بریزید و سر خود را کج  قرار داده و چند قطره از این محلول را با قطره چکان به گوش بریزید.

یکی دیگر از روش های درمان جرم گوش با هیدروژن پراکسید این است که 10 دقیقه پیش از استحمام، یک یا دو قطره هیدروژن پراکسید را در گوش بچکانید. این قطره ماده چسبناک داخل گوش را به مایع تبدیل کرده و باعث می شود در حین دوش گرفتن پاکسازی به راحتی انجام شود. این کار را یکبار در ماه انجام دهید.

مدتی بعد سر خود را به سمت طرف مقابل قرار داده تا تخلیه شود . با استفاده از یک پارچه تمیز، موم گوش را خارج کنید.

آیا میدانید با هیدروژن پراکسید میتوانید در خانه دندان هایتان را سفید کنید!

مطمئنا هر کسی میخواهد دندان های سفید و مرواریدی داشته بشد و اگر این امکان وجود داشته بادشد که بدون رفتن به دندانپزشک و پرداخت هزینه دندانهایمان را سفید کنیم عالی میشد.

می توانید محلول های 3% این ماده رو از داروخانه ها تهیه نمایید. برای سفید کردن دندان ها آنها را بصورت 50/50 با آب مخلوط نمایید.

آب اکسیژنه همان وایتکس است 

از محلول کلر در غلظت مشخص و استاندارد برای ضد عفونی کردن آب استخر استفاده میشود. اگر غلظت محلول کلر استاندارد و مشخص باشد هیچ آسیبی به پوست و مو نمیزند. وایتکس حاوی آب اکسیژنه است و غلظت آن 3% میباشد . این غلظت محلول خاصیت ضد عفونی کنندگی ندارد . استفاده از وایتکس در جهت ضدعفونی کردن آب استخر سبب صدمه به پوست و تغییر رنگ و سفیدی مو میشود .

مزایای هیدروژن پراکسید

با توجه به نگرانی روز افزون عوارض جانبی و خطرات بهداشت در برخی از داروهای تجویزی، مردم، در حال تلاش برای پیدا کردن درمان های جایگزین امن تر هستند. در این بین پراکسید هیدروژن به عنوان یکی از اکتشافات بهداشتی دیده شده است. به طور موثر در بهبود عفونت، آسیب های رادیکال آزاد و … هیدروژن پراکسید می تواند بسیاری از مشکلات سلامت انسان را برطرف کند.

اکسیژن عنصر حیاتی است که به علت افزایش آلودگی و همچنین سموم هوائی به خطر افتاده است. فضای ما حاوی اکسیژن کافی برای حفظ عملکرد سلولی است. با این حال، با افزایش سطح و تراکم آلاینده ها در هوا، کیفیت پایین هوا میزان اکسیژن سالم بدن را کاهش می دهد. علاوه بر این، به طور مداوم به دلیل تخريب جنگل های تولید کننده اکسیژن، تامین اکسیژن موجود نیز به خطر افتاده است.

اکنون بیش از ۶۰۰۰مقاله در خصوص کاربرد و فواید آب اکسیژنه و خواص درمانی آن برای بیماری های مختلف به چاپ رسیده است.ولی متاسفانه در ایران هیچگونه اطلاعاتی در این زمینه وجود ندارد و حتی داروخانه ها از دادن آب اکسژنه خودداری میکنند .

روش مصرف آب اکسیژنه بنا به تشخیص پزشک دربسیاری از بیماری هایع عفونی در جهت گرفتن نتایج درمانی سریع تر و پیشگیری از پیشرفت بیماری میتواند متفاوت باشد. به عنوان مثال برای عفونت های گوش، آب اکسیژنه به صورت موضعی درون گوش ریخته میشود و یا برای مشکلاتی نظیر آفت درهان،

مقالات مرتبط

کاربردهای آب اکسیژنه

آب تصفیه غنی شده با اکسیژن

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *